Technika dentystyczna – rok powstania 1947
Technik Dentystyczny tworzy średni personel medyczny. Zakres czynności technika dentystycznego obejmuje laboratoryjne wykonawstwo prac protetycznych i ortodontycznych.
Nauka na kierunku techniki dentystycznej trwa 5 semestrów (2,5 roku). Zajęcie odbywają się w systemie stacjonarnym pięciodniowym.
W programie nauczania znajdują się przedmioty teoretyczne, ćwiczenia laboratoryjne i szkolenia praktyczne w formie zajęć praktycznych realizowanych w specjalistycznych pracowniach szkolnych oraz praktyk zawodowych odbywanych w wiodących laboratoriach protetycznych.
Szkolne pracownie techniki dentystycznej i ortodoncji wyposażone są w profesjonalny sprzęt, co pozwala na wprowadzenie najnowszych technologii z zakresu techniki dentystycznej i ortodoncji. Nowoczesne pracownie techniki dentystycznej i ortodontycznej są wyposażone między innymi w: odlewarkę SILVERCAST, urządzenia do termoformowania MINISTAR S, frezarkę, lampy do materiałów światłoutwardzalnych, piece do porcelany Vita 40 – praca z porcelaną VMK Master, praca systemem Pindex (pinarki i elektryczne piły do rozcinania modeli dzielonych), w wykonawstwie protez akrylowych jest wykorzystywana również metoda wlewowa. Słuchacze wykonują prace dla pacjentów nie tylko u przyszłych pracodawców, ala także współpracują ze szkolnym gabinetem. Cyklicznie w trakcie kursów w szkole młodzież wykonuje uzupełnienia protetyczne, korzystając z najnowocześniejszych materialów (np. mosty wzmacniane włóknem szklanym). Ostatni kurs, w którym słuchacze wzięli udział był prowadzony przez przedstawicieli firmy Kerr. Jego tematem była: Biomimetyka w kompozytowych uzupełnieniach protetycznych w systemie- Premie Indirect- pierwszy na rynku potrójnie utwardzony kompozyt laboratoryjny.
Słuchacze zgłębiają nowe techniki pracy, wykonując między innymi prace z kompozytu, ceramiki, czy płytek termoformowalnych. Absolwenci legitymują się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności, a to daje im możliwość pracy w laboratoriach protetycznych i ortodontycznych w kraju i zagranicą. Przyszli technicy dentystyczni mogą w szkole rozwijać swoje zdolności i zainteresowania w trakcie koła modelarstwa i koła ortodontycznego.
WAŻNE: Dyplom ukończenia naszej szkoły jest potwierdzeniem rzetelnego wykształcenia. Z nim jest się zatrudnionym w pierwszej kolejności.
Miejsce pracy technika dentystycznego to: protezownie, pracownie i laboratoria protetyczne we wszystkich formach własnościowych.
Jest to zawód specyficzny. Wymaga szczególnego talentu i uzdolnień manualnych, cierpliwości, precyzji i rzetelności, podzielności uwagi i szybkiego decydowania, umiejętności pracy w zespole, dlatego kandydat winien posiadać wstępną orientację o zawodzie, a także o własnych predyspozycjach, w tym zakresie.
W szkole na kierunku technika dentystyczna słuchacze wnoszą wpłatę na Lokalny Komitet Narodowego Czynu Pomocy Szkole w wysokości 350,- zł w semestrze.
PRZECIWSKAZANIA ZDROWOTNE DO ZAWODU:
- przede wszystkim choroby skóry,
- przewlekłe choroby układu oddechowego,
- czynna gruźlica,
- choroby alergiczne,
- choroby zakaźne,
- ułomność fizyczna uniemożliwiająca wykonywanie zawodu,
- wady i choroby narządu wzroku,
- przewlekły nieżyt spojówek,
- zaburzenia neurologiczne i psychiczne np. epilepsja,
- wady i choroby narządu słuchu a zwłaszcza niedosłuch wszystkich stopni.
Osoby, które zostaną przyjęte do szkoły zobowiązane są do posiadania, w pierwszym semestrze nauki, własnego sprzętu podstawowego:
- miska i łyżka do gipsu,
- komplet nożyków do: wosku i gipsu,
- prostnica i rękaw (mikrosilnik protetyczny),
- artykulator,
- puszka polimeryzacyjna duża (co najmniej jedna) oraz ramka,
- kleszcze (minimum kramponowe)
- w trzecim semestrze nauki:
- mała puszka i mała ramka.
Nauczyciele, prowadzący zajęcia z pracowni techniki dentystycznej informują na bieżąco uczniów o konieczności posiadania określonego sprzętu podstawowego z powyższej listy. Ponadto uczeń powinien posiadać fartuch (bawełniany, rozpinany z przodu) i czepek.